Informacja i zamówienia: 12 431 16 92 / 570 866 926 / sklep@hosz.pl
Darmowa dostawa Darmowy kurier od 500zł
Lutowanie i spawanie opraw okularowych: 12 422 93 45
Strona główna Zdrowe oczy - porady i ciekawostki

Co to jest acetat ?


Dlaczego octan celulozy zwany acetatem jest doskonałym materiałem na oprawki okularów?


Oto kilka cech oktanu celulozy, czyli acetatu, które stawiają ten materiał bardzo wysoko w kategorii "najlepszy materiał na oprawki okularowe":

- hipoalergiczny

- lekki

- wygodny

- trwały

- elastyczny

- wszechstronny kolorystycznie (od transparentu po najbardziej wyszukane odcienie kolorów)

- biodegradalny

 

Poznajmy najpierw jego naturę:

To hipoalergiczny materiał pochodzenia roślinnego wykonywany z naturalnej bawełny i włókien drzewnych. Octan celulozy jest wytwarzany z materiałów odnawialnych poprzez formowanie warstw tworzywa w duże bloki, a następnie ostrożne krojenie poszczególnych części, ręczne polerowanie i wreszcie tworzenie oprawki.


Ponieważ jest elastyczny i lekki gwarantuje wygodę noszenia np. okularów przeciwsłonecznych, które są zazwyczaj większe i cięższe od opraw korekcyjnych, a jednak po całym dniu noszenia okularów z acetatu nie odczuwa się dyskomfortu.
(Po sezonie spokojnie można oddać je na serwis do naszej pracowni, gdzie będą wyregulowane i wyczyszczone w myjce ultradźwiękowej).


Co sprawia, że acetat jest tak wytrzymały?

Octan celulozy jest wytwarzany przez cięcie, formowanie i polerowanie wielu arkuszy, co nadaje mu wytrzymałość i sprawia, że ​​idealnie nadaje się do produkcji oprawek okularów. Konwencjonalne plastikowe oprawki okularów są mieszaniną różnych substancji, które są zasadniczo uformowane w kształt oprawki. W przypadku acetatu proces ten trwa dłużej, ponieważ składa się z wielu arkuszy, a nie jednego prostego procesu formowania.

Trwałość to naprawdę ważny aspekt oprawek okularów - miejsca newralgiczne takie jak mostek - są wytrzymałe i nie pękają tak jak w zwykłym plastiku.

Acetat jest materiałem znacznie mocniejszym, trwalszym i bardziej elastycznym niż zwykłe tworzywo sztuczne, co wyjaśnia, dlaczego jest bardzo przydatny w branży optycznej. Jest bardziej odporny podczas doginania ramki przez co można go łatwiej dopasować do każdego kształtu głowy.
Ale dlaczego acetat jest tak popularnym materiałem w produkcji okularów?

 

Bo - poza wymienionymi zaletami - kochają go projektanci! Acetat może mieć ogromną paletę barw i odcieni, od delikatnych beży po kwristą czerwień, czy głęboki szafir. To w świecie mody jest nie do przecenienia. Acetat ma najszerszy zakres przezroczystości i bogactwa kolorów. Bardziej złożone barwy można uzyskać, nakładając warstwy kilku kolorów na siebie i łącząc je w jeden blok. Wzory kolorystyczne powstałe podczas tworzeniu takiego bloku są bardzo efektowne.

W przeciwieństwie do pojedynczej warstwy farby, którą można znaleźć na zwykłych plastikowych oprawkach okularów, warstwy, które stosowane są w acetacie, tworzą jego integralną całość zachowując oryginalny i trwały kolor oprawek.

Oprawki okularowe wykonane z acetatu są trwałe, lekkie i piękne. Przez lata wyglądają modnie i ekskluzywnie. A co dzieje się dalej - czyli jaki wpływ na środowisko naturalne ma acetat ?

Acetat - materiał półsyntetyczny wykonywany z włókien roślinnych - to ekologiczna wersja tworzywa sztucznego. Surowiec bazowy pochodzący z roślin przetwarza się w zakładach przemysłowych przy użyciu koktajlu kwasów w wyniku czego powstaje proszek, a następnie stopiony lepik. Warto dodać, że materiał roślinny do produkcji acetatu jest pozyskiwany z recyklingu, odpadów rolniczych lub lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Acetat ulega biodegradacji, a jego czas rozkładu może różnić się w zależności od tego, w jakim miejscu się znajdzie (woda, ziemia) oraz jakie będą panować wokół warunki atmosferyczne.

Czy można sobie wymarzyć coś fajniejszego, z czego będą zbudowane Twoje najnowsze oprawki ?
Galeria
ul.Królowej Jadwigi 146a
30-212 Kraków
12 431 16 92 sklep@hosz.pl
ul.Królowej Jadwigi 146a
30-212 Kraków
12 431 16 92 sklep@hosz.pl