Informacja i zamówienia: 12 431 16 92 / 570 866 926 / sklep@hosz.pl
Darmowa dostawa Darmowy kurier od 500zł
Lutowanie i spawanie opraw okularowych: 12 422 93 45
Strona główna Zdrowe oczy - porady i ciekawostki

Okulary do uprawiania sportu

W dzisiejszych czasach dużo uwagi poświęcamy naszemu zdrowiu, obejmując holistycznie nasze ciało w aspekcie psychicznym jak i fizycznym. Idzie za tym ogromna ilość możliwości uprawiania dyscyplin sportowych, na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie. 
Generuje to potrzebę posiadania doskonałego sprzętu, w tym okularów, aby chronić i wspomagać doskonałe widzenie.
Współczesna technologia dostarcza wręcz niesamowitych rozwiązań wspomagających wzrok podczas aktywności, biorąc pod uwagę specyfikę środowiska w jakim muszą się sprawdzać okulary do uprawiania sportu.


Jakie wybrać sportowe okulary przeciwsłoneczne?

Przede wszystkim markowe okulary, posiadają one bowiem certyfikowane filtry, dzięki czemu mamy pewność, że soczewki w bezpieczny sposób chronią przed rażącym słońcem.
Po drugie polaryzacja - to filtr eliminujący odbite promienie światła od powierzchni płaskich, a zatem można je polecić kierowcom, osobom uprawiającym sporty wodne lub spędzającym dużo czasu nad wodą.
                
   


 
Jaki wybrać kształt okularów sportowych?

Oczywiście to zależy dla jakiej dyscypliny sportu, jeśli jednak chodzi o aktywność na świeżym powietrzu (rowerzyści , biegacze)  to najczęściej są to okulary o opływowym kształcie, z soczewkami zachodzącymi na skronie tak, aby chronić oczy również przed bocznym promieniowaniem, a także przed kurzem lub żwirem unoszącym się nad powierzchnią drogi. Opływowy kształt chroni też przed nadmiernym łzawieniem spowodowanym powiewami chłodnego powietrza. Do tego soczewki mogą być ciemne (przeciwsłoneczne), fotochromowe (reagujące na warunki świetlne, barwiąc się od ok. 6%-85%) lub transparentne i żółte (do jazdy nocnej lub w trudnych waruknach pogodowych).
        
 
Czy kolor przeciwsłonecznych soczewek okularowych ma znaczenie?


Firmy produkujące profesjonalne okulary sportowe wielokrotnie udowodniły, że rodzaj zabarwienia w istotnym stopniu wpływa na jakość widzenia w określonym otoczeniu oraz różnych warunkach pogodowych. I tak:

Soczewki ciemne – gwarantują najwyższą ochronę przed promieniami UV, są więc szczególnie przydatne w warunkach ekstremalnych - np. wysokie góry, w słoneczne dni, gdzie ekspozycja jest podwójnie silna z powodu odbitego światła od śniegu lub wody (IV kategoria filtra, nie nadają się do prowadzenia samochodu)

Soczewki szare – mają charakter uniwersalny, dopasowane są do każdych warunków pogodowych i nie ingerują w postrzeganie kolorów i kontrast widzenia noszącego (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki brązowe – chronią przed intensywnym światłem słonecznym, a także zwiększają kontrast oraz głębię ostrości widzenia, dzięki czemu ułatwiają między innymi określenie odległości (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki niebieskie – zwiększają kontrast widzenia oraz zapewniają lepsze widzenie w słabym oświetleniu, doskonale sprawdzą się w przypadku zmiennych i niepewnych warunków pogodowych (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki zielone – są odpowiednie w każdych warunkach pogodowych oraz mają charakter kojący i niwelują uczucie zmęczenia oczu, przy 85% zabarwienia wydają się być jaśniejsze niż szary i brązowy

Soczewki czerwone i fioletowe – chronią przed intensywnym światłem słonecznym i zwiększają percepcję głębi, doskonałe w przypadku sportów zimowych (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki żółte i pomarańczowe – zwiększają kontrast oraz jasność widzenia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w jesienne i zimowe dni czy podczas mglistej lub deszczowej pogody (II kategoria filra to poniżej 75% przyciemnienia)
 


Czy da się wykonać KOREKCYJNE okulary sportowe?


Tak. Da się.
Wiele zależy od wartości korekcyjnych oraz od kształtu oprawy, ale tu producenci najlepszych marek specjalizujących się w okularach sportowych mają wiele ciekawych propozycji.
Jest to już temat indywidualny, konieczna jest osobista konsultacja w salonie. Możemy zaproponować m.in. okulary Rudy Project z oryginalną korekcją lub kilkoma rodzajami wkładek korekcyjnych: 

Atrakcyjną propozycję ma również marka OAKLEY, która wykonuje soczewki korekcyjne w kilku topowych modelach ze swojej oferty. Tu również zapraszamy do osobistej konsultacji w salonie. Soczewki mogą mieć PRIZM (filtr poprawiający kontrast, w kilku barwieniach dedykowanych dla różnych warunków otoczenia), mogą również mieć polaryzację i różne kolory barwień i IRIDIUM - czyli powłok lustrzanych. Oczywiście z właściwą wartością korekcyjną!


 
Jak chronić oczy podczas gry na hali?

Podczas gry piłki nożne czy piłeczki tenisowe często osiągają prędkości przekraczające 100 km/h, a w ekstremalnych przypadkach nawet 200 km/h. Wykorzystanie okularów sportowych pozwoli na obniżenie ryzyka urazu oczu. Do gier halowych polecamy specjalne gogle z certyfikowanymi soczewkami plano (dla osób, które nie mają wady wzroku, ale chcą chronić oczy) oraz z specjalistycznymi soczewkami korekcyjnymi, wykonanymi na zamówienie. Ponadto,  modele te mają wbudowaną (lub wymienną) gumkę, która bardzo stabilnie utrzymuje okulary na głowie, wtedy gdy zauszniki nie wystarczą.
 
Czy można widzieć wyraźnie podczas pływania lub nurkowania?

Jakże wspaniale byłoby widzieć wyraźnie cuda podwodnego życia w okularach lub masce, które nie parują, a w dodatku mają wmontowaną korekcję wady wzroku. 
Cóż, w naszej ofercie mamy pływackie okulary korekcyjne, a nawet maski do nurkowania z możliwością korekcji wzroku. Są również preparaty antyfogowe - czyli zapobiegające parowaniu, które skracają czas odparowywania soczewek od środka.

 
Czy są na rynku specjalne soczewki balistyczne?

ANSI Z87.1 to amerykańska norma krajowa, która obejmuje wymagania dotyczące osobistych środków ochrony oczu i twarzy w celu zminimalizowania lub zapobiegania urazom spowodowanym uderzeniami, promieniowaniem niejonizującym i czynnikami chemicznymi w środowisku zawodowym, edukacyjnym i wojskowym.
W naszej ofecie znajdziecie okulary, które spełniają tę normę i są dopuszczone do używania ich na strzelnicy.Dlaczego warto zainwestować w kupno sportowych okularów korekcyjnych?

Podsumowując temat korekcyjnych okularów sportowych z pewnością możemy stwierdzić, że poprawiają one komfort uprawiania ulubionej aktywności, ponadto wykonane są z materiałów wspomagających bezpieczeństwo i zdrowie użytkownika. 
Współczesny design okularów sportowych jest tak atrakcyjny, że często używane są one również na codzień, jako uzupełnienie artrakcyjnego, dynamicznego wyglądu.
 
Galeria
ul.Królowej Jadwigi 146a
30-212 Kraków
12 431 16 92 sklep@hosz.pl
ul.Królowej Jadwigi 146a
30-212 Kraków
12 431 16 92 sklep@hosz.pl