Informacja i zamówienia: 12 431 16 92 / 570 866 926 / sklep@hosz.pl
Darmowa dostawa Darmowy kurier od 500zł
Lutowanie i spawanie opraw okularowych: 12 422 93 45
Strona główna Zdrowe oczy - porady i ciekawostki

Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Wpływ promieniowania UV na zdrowie oczu i skóry 

Słońce emituje ultrafiolet, który w dużej mierze pochłania ziemska atmosfera. W warstwie ozonowej odfiltrowane zostaje całkowiecie promieniowanie UV-C oraz część UV-B. Promieniowanie UV, które dociera na ziemię to w 97% promieniowanie UV-A.
Promieniowanie ultrafioletowe jest składnikiem światła słonecznego i jego podział na UV-A, UV-B i UV-C wynika z różnych długości fal tego promieniowania:
UV-A - o długości fal 315-400 nanometrów jest obecne przez cały rok, również w dni pochmurne. Przenika do naskórka, przyczynia się do fotostarzenia skóry. 
UV-B - o długości fal 280-315 nm odpowiedzialne jest za oparzenia skóry oraz reakcje alergiczne
UV-C - o długości fal 100-280 nm są najbardziej niebezpieczne dla człowieka (poparzenia), ma właściwości bakteriobójcze (250-280 nm)



 
Dlaczego powinniśmy chronić wzrok przed promieniowanie UV ?

Delikatne tkanki oka w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie UV co może doprowadzić do ich stałego uszkodzenia. Jest to o tyle istotne, że soczewka oka nie jest w stanie samoistnie się zregenerować. Naturalne mechanizmy obronne oka okazują się niewystaraczające. Stąd konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni lub podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu.
Nadmierna ekspozycja na promienie UV może powodować m.in. zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, tłuszczyków oraz skrzydlików (degeneracja spojówki) . Początkowo nie dają one żadnych objawów, lecz później powodują problemy i mogą pogorszyć jakość widzenia.
Nadmierne promieniowanie UV jest przyczyną tzw. śnieżnej ślepoty, która może spowodować przejściową utratę wzroku, zaćmy, zwyrodnienia plamki wreszcie nowotworów gałki ocznej.
Krótkoterminowa, ale intensywna ekspozycja na słońce może powodować łzawienie oczy, światłowstręt, uczucie piasku w oczach, zaczerwienienie. Są to objawy popatrzenia lub zapalenia spojówek.
 
Jak zabezpieczyć swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV?

1. Noś okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV.  Powinny być zakupione w autoryzowanym salonie optycznym i posiadać certyfikaty. Aby pełniły funkcję ochronną przed promieniowanie powinny być dobrze dopasowane (nie za duże, nie za małe), osłaniać również boki - głównie podczas długich ekspozycji na słońcu (wędrówek pieszych, żeglarskich czy rowerowych)
2. Pij dużo wody - to podstawa zdrowotna, o której wszyscy wiemy - należy się tylko do niej stosować - w kontekście wzroku można dodatkowo stosować krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy) jeśli mamy objawy suchego oka.
3. Jedz dużo zielonych warzyw takich jak szpinak, zielony groszek czy brokuły. Zawierają luteinę i są doskonałą profilaktyką dla tkanej ocznych (plamki i siatkówki) zapobiegającą chorobom degeneracyjnym.



Jakie inne filtry posiadają okulary przeciwsłoneczne?

Powszechnie znanym i lubianym filtrem w okularach przeciwłonecznych jest polarycja. To filrt eliminujący odbite światło z powierzchni gładkich takich jak  np. woda. Efektywność działania filtra polaryzacyjnego widać np. po burzy na powierzchni asfaltu - dzięki jego działaniu nie razi słońce odbite od mokrej powierzchni. Jest bardzo przydatny dla kierowców, jak również sprawdza się nad wodą i w warunkach górskich.

Co to jest kategoria przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych?


Kategoria przyciemnienia – 0
Przepuszczalność światła wynosi od 80 do 100%. Soczewki okularów wyposażonych w przyciemnienie oznaczane jako 0 są praktycznie przezroczyste lub lekko przydymione. Nie chronią wystarczająco przed promieniowaniem słonecznym. Nadają się za to doskonale w środowisku z ograniczoną widocznością, np. podczas mocnego zachmurzenia. Stanowią również barierę dla pyłu lub wiatru, co czyni je doskonałym wyborem dla rowerzystów bądź osób uprawiających wspinaczkę po niższych partiach gór.
 
Kategoria przyciemnienia – 1
Przepuszczalność światła wynosi od 43 do 80%. Najczęściej soczewki z tej kategorii mają kolor żółty bądź bursztynowy. Okulary wyposażone w zaciemnienie oznaczone cyfrą 1 nadają się do użytkowania w słabych warunkach oświetleniowych np. podczas mgły, gdyż zapobiegają oślepnięciu na skutek odblasków.
 
Kategoria przyciemnienia – 2
Przepuszczalność światła wynosi od 18 do 43%. Soczewki z takiej kategorii posiadają średnie zaciemnienie, sprawdzające się idealnie w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych, a także w środowisku miejskim oraz w klimacie ze zmienną pogodą.
 
Kategoria przyciemnienia – 3
Przepuszczalność światła wynosi od 8 do 18%. To najbardziej rozpowszechniona i uniwersalna kategoria przyciemnienia. Soczewki tak zaciemnione radzą sobie zarówno na wakacyjnym urlopie, jak i podczas codziennego użytkowania. Przyciemnienie trzeciej kategorii nie zaburza widzenia kolorów. Barwa soczewek to najczęściej odcienie szarości lub brązu.
 
Kategoria przyciemnienia – 4
Przepuszczalność światła wynosi od 3 do 8%. Okulary przeciwsłoneczne z przycienieniem czwartej kategorii przygotowane zostały z myślą o bardzo wymagających osobach. Mimo iż bardzo silne zaciemnienie uniemożliwia rozróżnianie kolorów i jazdę samochodem, to doskonale sprawdza się w warunkach skrajnie jasnych. Kategoria ta nadaje się doskonale dla alpinistów, którzy w warunkach wysokogórskich są narażeni na silne promieniowanie słoneczne, a także duże nasycenie środowiska odblaskami (obecność śniegu i lodu).



Podsumowując, okulary przeciwłoneczne są nieodzownym elementem, z którym nie powinniśmy się rozstawać podczas przebywania na zewnątrz. Oprócz najważniejszego zadania jakim jest ochrona oczu, okulary przeciwłoneczne są doskonałym uzupełnieniem stylizacji. Obecnie spośród niemałej oferty pięknych, markowych okularów, wykonanych z wysokiej jakości acetatów, metalu czy tytanu z doskonałej jakości soczewkami przeciwłonecznymi, ten obowiązek zdrowotny jest jednym z najprzyjemniejszych jaki powinniśmy spełniać na codzień :)
Galeria
ul.Królowej Jadwigi 146a
30-212 Kraków
12 431 16 92 sklep@hosz.pl
ul.Królowej Jadwigi 146a
30-212 Kraków
12 431 16 92 sklep@hosz.pl